Biblioteka w SP16

Biblioteka jest bardzo ważnym centrum informacji dla każdej szkoły. Staram się, by ta w Szkole Podstawowej nr 16 w Rzeszowie była przyjazna dla uczniów, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły. Tutaj wszyscy mogą  znaleźć ważne informacje, ciekawe książki , pobyć chociaż chwilę w miłej atmosferze. Czytelnicy mają wolny dostęp do półek by swobodnie wybierać książki. Nikt tu nikogo nie ocenia, nie stawia stopni, nie krytykuje. Dla wszystkich drzwi biblioteki stoją otworem.

           Od września 2007 roku w naszej bibliotece działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. ICIM to projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego pod nazwą „Internetowe Centra Informacji Multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych”. Biblioteka otrzymała 4 komputery, 1 urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarkę i kopiarkę w jednym) oraz oprogramowanie multimedialne: Atlas Świata, Encyklopedię PWN, Słowniki PWN. 
           Z pracowni ICIM można korzystać w godzinach otwarcia biblioteki. Szczegóły udostępniania określa regulamin biblioteki . 

Zapraszam,

mgr Agnieszka Małecka – Szymańska
nauczyciel bibliotekarz i polonista

 

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI:

 

Poniedziałek:  8:25 – 14:25
Wtorek: 8:30 – 14:30
Środa: 8:00 – 14:00
Czwartek: 8:25 – 14:25
Piątek:

8:00 – 14:00

 

 Aneks do regulaminu biblioteki Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie 

Ranking wypożyczeń

Zobacz Ranking


   ROK SZKOLNY 2019/2020


 

Na przełomie kwietnia i maja został zorganizowany przez nauczycieli świetlicy szkolnej konkurs plastyczny pt. „Wiosna w kolorach”.

Nagrody otrzymali:

Karolina Leńczuk

Bartłomiej Dydek

Bartosz Podulka

Miłosz Górak

Weronika Łazarz

Szymon Chmiel

 

Wyróżnienia :

Natalia Opalska

Kamil Chmiel

Maja Migut

Zofia Walus

Barbara Sądel

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

 

Zobacz Galerię

Czytanie nigdy nie jest nudne! Przekonuje o tym również pani Agnieszka Małecka-Szymańska, nauczyciel bibliotekarz, która postanowiła czytać uczniom ciekawe historie i nagrywać krótkie filmiki.
"Opowieści na dobry dzień i dobrą noc" to autorski projekt popularyzujący literaturę dla młodszych odbiorców. W pierwszym sezonie dzieci poznają "Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite) " Justyny Bednarek, uczą się jak zrobić pacynkę oraz poznają wielu sympatycznych asystentów pani Agnieszki.
Z serii można korzystać w ciągu dnia oglądając nagrania lub tylko słuchać opowieści (zdecydowanie przy wyłączonym monitorze) tuż przed snem.

Dzień Pluszowego Misia obchodzimy zawsze 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku - w setną rocznicę powstania zabawki.

Z okazji tego święta, 25 i 26 listopada, została zorganizowana wystawa prac plastycznych przygotowanych przez uczniów kl. 2c. Przybyli na wystawę goście mieli też okazję zapoznać się z historią powstania pluszowego misia oraz przypomnieć sobie różne niedźwiedzie w literaturze i filmie.

Uczniowie klas 1-3 przynieśli do szkoły pluszowe misie, które towarzyszyły im podczas poniedziałkowych lekcji. Klasa 3b wykonała też specjalne rysunki i stworzyła klasową galerię.

To było naprawdę udane świętowanie!

Zobacz Galerię

„Przecież, żeby przestać pytać, trzeba dużo książek czytać…” – pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników 

7 i 8 listopada 2019 roku odbyło się w szkolnej bibliotece pasowanie na czytelnika.

Na uroczystość przybyła Sowa i Kot, specjalnie zaproszeni bajkowi bohaterowie, którzy opowiedzieli dzieciom o tym, że warto czytać dużo książek i jak należy je szanować. Były różne zagadki i rymowanki, a po nich ślubowanie i pasowanie ogromną zakładką.

Następnie obdarowani zakładkami i serdecznie pożegnani przez organizatorkę imprezy, panią Agnieszkę Małecką-Szymańską, wrócili zadowoleni do  swoich sal.

Zobacz Galerię

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to bowiem dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

Uczniowie kl. I-III również chcieli uczcić ten dzień i dlatego we wtorek, dokładnie w dniu przypadającego święta, można było spotkać bajkowych bohaterów na korytarzach i w salach lekcyjnych.

Wiele klas odwiedziła, przebrana za… złego wilka, pani z biblioteki, która robiła zdjęcia przebranym uczniom. Wychowawcy czytali tego dnia bajki lub baśnie, które są przecież nieodzownym elementem dzieciństwa.

Święto to jest wspaniałą okazją, by zanurzyć się w bajkowym świecie, który dzieci tak uwielbiają i  przypomnieć sobie ulubionych bajkowych bohaterów, którzy przecież bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają lęki, stanowią wzór do naśladowania.

Był to też bardzo udany dzień do pobudzenia aktywności czytelniczej. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za uczestnictwo w obchodach jakże wyjątkowego święta.

Zobacz Galerię

Jesienny „Grosik”

29 października odbył się kiermasz  niecierpliwie wyczekiwany od początku roku szkolnego. „Grosik” jest imprezą cieszącą się wielkim powodzeniem już 9 rok i integrującą całą społeczność uczniowską. Pomysłodawcą i organizatorem  jest pani Agnieszka Małecka-Szymańska, która czuwa również nad bezpiecznym przebiegiem każdego kiermaszu.

W szkolnej bibliotece zebrali się miłośnicy sprzedawania i kupowania, aby pozbyć się czegoś co nie jest im już potrzebne lub nabyć coś interesującego, a wszystko za naprawdę niewielkie pieniądze. Przybyło bardzo wielu zainteresowanych uczniów. Dla wielu z nich był to naprawdę udany dzień!

Do zobaczenia na kolejnym „Grosiku” w drugim semestrze.

Zobacz Galerię

Biblioteczny „GROSIK”

29 października (we wtorek) odbędzie się w szkolnej bibliotece kiermasz różności „GROSIK”.

Uczniów chętnych do sprzedaży i/lub kupna ciekawych przedmiotów (np. art. papierniczych, książek, gier planszowych, zabawek, puzzli, klocków, sztucznej biżuterii) - zapraszamy serdecznie w czasie DRUGIEJ długiej przerwy, tj. o 1230.

Październikowa akcja „Starsi czytają młodszym” 

W roku 1999r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego ustanowiło nowe święto: ŚWIĘTO BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK SZKOLNYCH. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r.  już cały październik.

Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, a także w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

W tym roku w naszej szkole było obchodzone pod hasłem „Starsi czytają młodszym”.  To właśnie starsi uczniowie popularyzowali czytanie wśród uczniów klas I i II.  Przez prawie cały październik zapoznawali swoich młodszych kolegów z  fragmentami książki „Bajki pomagają dzieciom” Cornelii Nitsch lub zabierali w fantastyczną literacką podróż z żółwiem Franklinem, bo jak świętować to tylko z książką.

 Zobacz Galerię

   ROK SZKOLNY 2018/2019

WYNIKI KONKURSU NA „ CZYTELNIKA ROKU”

KLASY 1-3

I miejsce

 • Adrianna Sądej z kl. 2a
 • Julia Romańska z kl. 2a

II miejsce

 • Maja Pęcak z kl. 2a

III miejsce

 • Maja Migut z kl. 3a

 KLASY 4-8

I miejsce

 • Maciej Filip z kl. 4c

II miejsce

 • Alicja Szymańska z kl. 4d

III miejsce

 • Kacper Pęcak z kl. 5a

Wszyscy wymienieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Wyróżnienia dla naszych uczniów w konkursie „SMOKI, KSIĘŻNICZKI I RYCERZE… - ilustracje do podań i legend polskich”

23 maja 2019 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego 11 w Rzeszowie obradowała Komisja Konkursowa w składzie: p. Katarzyna Mazur-Zuber (Kierownik Filii Nr 3 WiMBP w Rzeszowie) – przewodnicząca komisji,  p. Katarzyna Błajdo (Specjalista ds. Promocj WiMBP w Rzeszowie ) – członek komisji, p. Joanna Piller (Specjalista ds. Digitalizacji  WiMBP w Rzeszowie ) – członek komisji.

            Na konkurs wpłynęło 119 prac z 3 przedszkoli, 11  szkół podstawowych z Rzeszowa i okolic oraz 1 Osiedlowego Domu Kultury w Rzeszowie oraz Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Świlczy.

            Komisja Konkursowa po szczegółowej ocenie prac, uwzględniając zgodność wykonanych prac z regulaminem konkursu, pomysłowość, samodzielność, oryginalność, walory artystyczne, talent i umiejętności manualne - nagrodziła dzieci w trzech kategoriach wiekowych:

 1. Kategoria wiekowa (od 5 do 7 lat)
 2. Kategoria wiekowa  (od 8 do 10 lat)

W tej kategorii nasza szkoła zdobyła wyróżnienie. Otrzymał je Jakub Trzciański z kl. 2b – opiekun: p. Małgorzata Cach, nauczyciel zgłaszający pracę na konkurs: p. Agnieszka Małecka-Szymańska.

 • Kategoria wiekowa (od 11 do 13 lat)

Wyróżnienie dla Huberta Argasińskiego z kl. 5c - nauczyciel zgłaszający pracę na konkurs: p. Agnieszka Małecka-Szymańska.

Gratulujemy ! 


Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 7 czerwca 2019 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie o godz. 9:30.


Wystawę prac plastycznych „SMOKI, KSIĘŻNICZKI I RYCERZE… - ilustracje do podań i legend polskich” można będzie oglądać w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego 11 w dniach 7.06.2019 -30.09.2019 r.

DORODZY CZYTELNICY!

Termin zwrotu książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej upływa 7 czerwca 2019 r.

 

Konkurs na ilustracje do podań i legend polskich

16.05. 2019 r. do Filii nr 1 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie dostarczono 11 prac plastycznych na konkurs „ Smoki, księżniczki i rycerze ”. Wszystkie prace były wyjątkowe, więc mamy nadzieję, że talent naszych uczniów zostanie dostrzeżony przez organizatorów.

Koordynatorem konkursu na terenie szkoły była pani Agnieszka Małecka-Szymańska.

Ogłoszenie wyników już niebawem na stronie internetowej WiMBP.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie - Oddział dla Dzieci i Młodzieży

zaprasza do udziału w konkursie plastycznym 

„ Smoki, księżniczki i rycerze… - ilustracje do podań i legend polskich”

 Prace i wypełnione karty zgłoszeń należy składać w szkolnej bibliotece do 15 maja u pani Agnieszki Małeckiej-Szymańskiej, koordynatora konkursu na terenie szkoły.

Zobacz regulamin

Zobacz oświadczenie

Zobacz bibliografie

Wiosenny „Grosik”

26 marca 2019 r. odbyła się w szkolnej bibliotece wiosenna edycja kiermaszu różności. 

Popularny„ Grosik” znów integrował  społeczność uczniowską obok regałów pełnych wspaniałych książek. Zarówno duzi jak i mali mogli odwiedzić bibliotekę podczas drugiej długiej przerwy i wziąć aktywny udział w kiermaszu organizowanym od kilku lat przez panią Agnieszkę Małecką-Szymańską.

Był to czas na pewno dobrze spożytkowany, bo uczestniczący w imprezie mogli coś sprzedać, kupić lub pooglądać, a wszystko to w miłej atmosferze.

Zobacz Galerię

Biblioteczny „GROSIK”   

26 marca (we wtorek) odbędzie się w szkolnej bibliotece wiosenny kiermasz różności „GROSIK”.

Uczniów chętnych do sprzedaży i/lub kupna ciekawych przedmiotów (np. art. papierniczych, książek, gier planszowych, zabawek, puzzli, klocków, sztucznej biżuterii) - zapraszamy serdecznie do udziału w kiermaszu w czasie DRUGIEJ długiej przerwy, tj. o 1230.

„Książkowe skarby”- wystawa książek

8 marca 2019 roku, podczas Dnia Otwartego Szkoły, zwiedzający mieli okazję obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę pt. „Książkowe skarby”. Skierowana była przede wszystkim do dzieci w wieku 6-8 lat, które uczą się czytać lub pracują nad płynnym czytaniem.  Rodzice mogli poznać w bibliotece naprawdę ciekawe pozycje książkowe, które mogą  zarazić dzieci wspaniałą pasją, którą jest czytanie. 

Zobacz Galerię

Lekcja samorządności z kiermaszem „Grosik”

4 grudnia br. odbył się w szkolnej bibliotece, tak długo wyczekiwany przez uczniów, kiermasz różności „Grosik”. Ta wyjątkowa forma integracji i łatwo przyswajalna lekcja samorządności  niezwykle szybko przypadła wszystkim do gustu. Każdy kolejny kiermasz, a organizowany jest już przez kilka lat, budzi wiele radości i emocji.

Tym razem również było wspaniale, bo takie wspólne handlowanie sprawia zawsze wiele przyjemności i tym małym, i tym trochę większym.

Zobacz Galerię

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia-szkolne świętowanie  

25 listopada swoje święto obchodzą wszystkie pluszowe misie, te duże i małe, chude i pękate, stare i nowe. Jest to przecież najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"

Ponieważ w tym roku święto wypadało w niedzielę, uczniowie naszej szkoły przynieśli ze sobą ulubione maskotki w poniedziałek, 26 listopada. W szkolnej bibliotece przygotowana została specjalna wystawa książek, dzięki której uczniowie mogli poznać misiowych bohaterów z literatury dziecięcej. Klasy 1 wysłuchały też, czytanego przez panią Agnieszkę Małecką-Szymańską, fragmentu książki J. Porazińskiej „Pamiętnik Czarnego Noska.

Szkoda tylko, że takie święto jest tylko raz w roku.

Zobacz Galerię

„Szanuj książki z biblioteki czy lato czy zima, dwa tygodnie każdą książkę w domu możesz trzymać”-pasowanie na czytelnika

Przyszedł wreszcie czas na pasowanie pierwszoklasistów na czytelników. Listopad jest zwykle doskonałym miesiącem na to, aby zapoznać dzieci z regulaminem biblioteki i zasadami dotyczącymi szanowania książek.

15 i 16 listopada 2018 roku uczniowie z klas pierwszych zostali zaproszeni do szkolnej biblioteki, gdzie, po części artystycznej i uroczystym pasowaniu ogromną zakładką, mogli po raz pierwszy dokonać wypożyczenia.

Wszyscy byli z tego powodu bardzo zadowoleni i obiecali, że będą zawsze dbać o książki i dużo czytać.

Zobacz Galerię

Zakończenie akcji „Podziel się radością czytania”

W październiku 2018 roku trwała w bibliotece szkolnej akcja zbiórki książek „Podziel się radością czytania”, którą zorganizowała pani Agnieszka Małecka-Szymańska.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu przyjaciół biblioteki, udało się zebrać aż 103 książki. Są to wspaniałe pozycje, które zasilą zbiory biblioteki i niewątpliwie ucieszą zarówno młodszych jak i starszych czytelników.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel. Już niebawem książki trafią na półki, by sprawiać radość naszym szkolnym czytelnikom.

Zobacz Galerię

GŁOŚNE CZYTANIE - ZAWSZE CZAS JEST NA NIE!

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września. Ponieważ w  2018 roku  to sobota, w Szkole Podstawowej nr 16 zorganizowano je w piątek, 28 września.

 To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Tego dnia do czytania zachęcała pani dyrektor(gościnie w klasie 1a), wychowawczynie klas 1-3 i nauczyciel-bibliotekarz. U nas był to Patriotyczny Dzień Głośnego Czytania, bo dzieci miały okazję wysłuchać fragmentów „Dziadka i niedźwiadka” Justyny Bednarek, „Asiuni” Joanny Papuzińskiej, „Kto Ty jesteś?” Joanny Olech.

W bibliotece szkolnej uczniowie kl. 1b wysłuchali fragmentu książki Zofii Staneckiej „ Nasza Paczka i niepodległość”.

Koordynatorkami Dnia Głośnego Czytania w SP16 były panie: Małgorzata Korczykowska i Agnieszka Małecka - Szymańska

Czas wspólnie spędzony podczas głośnego czytania, to czas wyjątkowy i na pewno jeszcze do tego powrócimy.

 

 Zobacz Galerię


   ROK SZKOLNY 2017/2018 


Przez cały rok szkolny uczniowie mają możliwość korzystania z biblioteki. Wypożyczane książki są skrupulatnie zapisywane na karcie każdego czytelnika. Są uczniowie wypożyczający mało, ale są i tacy, którzy „połykają” książki.

Pod koniec roku szkolnego, równocześnie z rankingiem klas, zliczane są wypożyczenia czytelników, którzy czytali najwięcej, aby właśnie spośród nich wybrać zwycięzców konkursu „CZYTELNIK ROKU” i ogłosić wyniki podczas uroczystej akademii.

W roku szkolnym 2017/18 bezkonkurencyjne były klasy 1-3 i to z tych klas wywodzą się wygrani. Jednocześnie na szczególną uwagę zasłużył uczeń klasy 4, który zdecydowanie wypożyczał więcej książek niż inni aktywni czytelnicy z klas 4-7. Jego postawa czytelnicza była wyróżniająca i dlatego otrzymał on nagrodę książkową oraz dyplom, tak jak uczennice, które zajęły w konkursie pierwsze, drugie
i trzecie miejsce.

Tegoroczni zwycięzcy w konkursie „CZYTELNIK ROKU”:

I MIEJSCE – Alicja Szymańska z klasy 3d,                     

II MIEJSCE  - Maja Migut z klasy 2a,

III MIEJSCE – Julia Romańska z klasy 1a,

WYRÓŻNIENIE – Maksymilian Łoza z klasy 4d. 

Gratulujemy i życzymy udanych wakacji z książką, bo bez dobrej lektury żadne wakacje nie są dostatecznie udane.

 

Festiwal Książki Wyczytanej

W dniach 6-9 czerwca Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie  zorganizowała już II edycję Festiwalu Książki Wyczytanej. To wyjątkowa impreza przyciągająca czytelników, bibliotekarzy i twórców kultury.

8 czerwca , w ramach festiwalu realizowany był na Rzeszowskim Rynku happening dla dzieci „ Moja książka dla Ciebie”, polegający na wymienianiu się książkami z domowych biblioteczek z rówieśnikami. Nasza szkoła oczywiście także wzięła udział w tym przedsięwzięciu. Na happening wybrała się klasa 4a z wychowawczynią, nauczycielem bibliotekarzem oraz kierowniczką Filii nr 1 WiMBP.

Na miejscu można było wymienić się książką, otrzymać pamiątkowe zakładki, baloniki i ulotki z programem festiwalu, porozmawiać o swoich ulubionych tytułach, spotkać się z organizatorami całego przedsięwzięcia.

Do szkoły uczestnicy wydarzenia wrócili zmęczeni, bo przez drogę doskwierał upał, ale też zadowoleni, bo bogatsi o nowe doświadczenia …i książki.

Zobacz Galerię

„Poplątane bajki”- przestawienie dla pierwszaków

8 czerwca odbyło się w szkolnej bibliotece  przedstawienie dla kl. 1b zatytułowane „Poplątane bajki”. Sztukę przygotowała pani Agnieszka Małecka-Szymańska, a wystąpiły w niej uczennice z kl. 6c.

Dzieci wspaniale się bawiły podczas przedstawienia: odgadywały imiona bohaterów i przypominały sobie tytuły bajek, z których te postacie pochodzą.

To była wspaniała nauka przez zabawę i trochę inna niż zwykle lekcja biblioteczna.

Zobacz Galerię

Majowy „Grosik”

15 maja odbył się w bibliotece szkolnej, kolejny w tym roku szkolnym, kiermasz różności „Grosik”. Ta specyficzna impreza edukacyjno-integracyjna organizowana w naszej szkole od kilku lat, przyciąga zawsze wielu zainteresowanych.

Znów liczną grupę przybyłych stanowili uczniowie, którzy chcieli coś sprzedać, ale równie dużo było kupujących. Każdy, jak zwykle, mógł znaleźć coś dla siebie. Były artykuły papiernicze, zabawki, książki, gry, sztuczna biżuteria, gadżety handmade, pluszaki.

Nad bezpieczeństwem, podczas trwania kiermaszu, czuwała organizatorka, której dzielnie pomagały uczennice z kl. 6c - przyjaciółki biblioteki.

Zobacz Galerię

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Biblioteka szkolna obchodziła ten niezwykle ważny dzień wspólnie z „Poczytajkami”. 26 kwietnia odbyło się spotkanie dla miłośników książek, którego motywem przewodnim była przyjaźń.

Panie: Małgosia, Aldonka i Krysia, prowadzące od 6 lat „Poczytajki”, przygotowały jak zwykle mnóstwo atrakcji. Była książka o przyjaźni czytana przez panią Akwarską-Stanisz, były przyjazne słowa i gesty, ćwiczenia relaksacyjne, poczęstunek oraz wspólne śpiewy.

Na spotkanie przybyła także pani wicedyrektor Izabela Marczydło, która przyniosła ze sobą słodziutką niespodziankę-czekoladki.

Gościem podczas kwietniowych „Poczytajek” była pani Agnieszka Małecka-Szymańska, nauczyciel bibliotekarz. Pani Agnieszka przeczytała uczestnikom spotkania fragment swojej pierwszej książki „ Celinka i…przyjaźń”. Przyniosła też ze sobą prezent: wiersz „Kazio i Poczytajki”, oprawiony w antyramę i opatrzony dedykacją,  który wręczyła pani Małgosi.

To było niezapomniane spotkanie!

 Niezawodny „Grosik”

28 listopada odbył się w bibliotece szkolnej, pierwszy w tym roku szkolnym i długo wyczekiwany, kiermasz różności „Grosik”. Jest to impreza edukacyjno-integracyjna organizowana przez panią Agnieszkę Małecką-Szymańską od 2013 roku.
Znów tłumnie przybyli uczniowie, którzy chcieli coś sprzedać, ale równie dużo zjawiło się kupujących. Były artykuły papiernicze, zabawki, książki, wakacyjne pamiątki, gry, sztuczna biżuteria, gadżety handmade …czyli dla każdego coś innego.
Nad bezpieczeństwem, podczas trwania kiermaszu, czuwała organizatorka, której dzielnie pomagały uczennice należące do Koła Odkrywców Talentów.

 

Zobacz galerię


 

Święto Pluszowego Misia

Od 2002 roku 25 listopada obchodzony jest na całym świecie Dzień Pluszowego Misia. W naszej szkole również świętowano. Jednak w tym roku dzień ten wypadał w sobotę, więc obchody zorganizowano dzień wcześniej, tj. 24 listopada.
Pani Agnieszka Małecka-Szymańska zorganizowała w bibliotece wystawę dla klas I-III „Niedźwiedź w literaturze” i przygotowała teatrzyk pacynkowy, podczas którego dzieci mogły dowiedzieć się o historii powstania pluszowego misia i obchodzonego święta.
Teatrzyk i wystawę, w ramach ciekawej lekcji, obejrzały z wychowawcami klasy: 1b, 3c, 3d, 1a i 3b. Uczniowie innych klas zapoznali się podczas przerw z przygotowanymi materiałami i historią święta.
Na chętnych czekała jeszcze jedna niespodzianka: słuchanie książki o miśku, czytanej przez panią Agnieszkę.

Zobacz galerię


 Akcja „Pomóżmy zwierzakom’2017” dobiegła końca

W listopadzie 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 16 została przeprowadzona coroczna akcja „Pomóżmy zwierzakom”. Akcję, pod patronatem Fundacji „Felineus”, przeprowadziły panie: Agnieszka Małecka-Szymańska i Anita Koczwara-Malec.
Akcja ta wsparła przytuliska: „U Majki” i „Cztery Łapy”. Na apel odpowiedziała bardzo liczna grupa dorosłych i dzieci, ludzi wrażliwych na niedolę zwierząt.
Wspólny wysiłek i hojność zaowocowały pokaźnym zbiorem darów. Organizatorki zebrały: 86 kg karmy suchej ( w tym spory zbiór gryzaków i ciasteczek), 36 kg karmy mokrej, 10 kg artykułów spożywczych, 13,5 kg żwirku, koc i szampon.
Dzięki darom zima dla zwierzaków będzie mniej przykra, a prowadzenie przytuliska odrobinę łatwiejsze.
Serdecznie dziękujemy w imieniu swoim, Fundacji „Felineus” i obdarowanych przytulisk.

 

Zobacz galerię


 

Pasowania na czytelnika

 

Do tradycji biblioteki Szkoły Podstawowej nr 16 należy uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika. 21 listopada 2017 r. pani Agnieszka Małecka-Szymańska dołożyła wszelkich starań, aby biblioteka kojarzyła się wszystkim uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, które będą chętnie odwiedzać i gdzie są zawsze mile widziani.
Podczas tegorocznego pasowania dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o książki oraz jak się zachowywać w bibliotece. Zapoznały się ze zbiorami biblioteki i zasadami korzystania z nich. Uczniowie klas pierwszych obejrzeli przedstawienie kukiełkowe, w którym wystąpiły pacynki, przyjaciele szkolnej biblioteki. Dowiedzieli się też, że „ W żadnym lesie się nie śmieci!/ I szanować zawsze trzeba Wszyyystkie drzewa. (…) A szanować można także/ Gdy się o książki dba zawsze./ Więcej książek szanujemy/ To i w lesie drzewa ratujemy!”.
Dzieci wysłuchały też próśb i rad z jakimi zwróciła się do nich Książka. Najważniejszym jednak momentem całej uroczystości było złożenie przez uczniów przyrzeczenia, po którym zostali pasowani na czytelnika wielką zakładką.
To był dzień może nie tak emocjonujący jak pasowanie na ucznia, ale młodzi czytelnicy z wielkim przejęciem i pełni zachwytu obserwowali wszystko, co działo się w bibliotece, a po zakończeniu ceremonii mogli wreszcie pożyczyć po raz pierwszy książki.

 

Zobacz galerię

 


We wrześniu 2017 roku została ogłoszona akcja „Podziel się radością czytania”. Zbiórka książek, prowadzona przez panią Agnieszkę Małecką-Szymańską, trwała do 9 października. 
Dzięki wielkim sercom przyjaciół biblioteki, udało się zebrać ponad 80 wspaniałych tytułów, wśród których znalazły się książki nowe lub już czytane, ale nadal w bardzo dobrym stanie.
Już niedługo pierwsza partia woluminów trafi na biblioteczne półki, by niecierpliwi i żądni książkowych wrażeń, mogli z nich skorzystać.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel i przynieśli książkowe dary. 

2425


 

ROK SZKOLNY 2016/2017

 


„Szanuj lasy, ludzka raso…”-przedstawienie mobilnego teatrzyku edukacyjnego

           23 maja 2017 r. mobilny teatrzyk edukacyjny odwiedził klasy: 1a i 1b.

Uczennice z koła czytelniczego prowadzonego przez panią Agnieszkę Małecka-Szymańską przygotowały krótkie przedstawienie dla najmłodszych. Pacynki, bajkowe zwierzaki, w ciekawy sposób przedstawiły dzieciom problem zaśmiecania lasów, a specjalnie dobrany podkład muzyczny tylko wzmocnił doznania.

Zwierzaki przekonywały, że powinniśmy wszyscy dbać o środowisko, „bo najmniejszy leśny kątek różnych pełen jest żyjątek!”.

          Dzieci były zachwycone pacynkami i niecodzienną formą przekazu!

Zmartwychwstanka – botaniczna ciekawostka

12.04.2017r. w klasie 2d odbyła się ciekawa lekcja przedświąteczna. Na zaproszenie wychowawczyni, pani Anety Romb, odwiedziła uczniów pani Agnieszka Małecka - Szymańska przynosząc ze sobą niespodziankę.

Pani Agnieszka na powitanie przeczytała opowiadanie o Wielkiej Nocy, by przybliżyć też nieco pojęcie zmartwychwstania. Później pokazała botaniczną ciekawostkę: różę jerychońską, zwaną inaczej zmartwychwstanką i opowiedziała o niej. Jest to najbardziej zdumiewająca roślina na Ziemi o niespotykanej wręcz trwałości, a pochodząca z obszarów Jordanii.

Pani z biblioteki wykonała następnie doświadczenie, zalewając zeschniętą brązową zmartwychwstankę bardzo gorącą wodą z czajnika. Uczniowie obserwowali z otwartymi ze zdziwienia ustami, jak roślina pod wpływem wrzątku ożywa: zielenieje i rozprostowuje gałązki.

Zachwytom nie było końca! Dopiero po doświadczeniu, dzieci uwierzyły, dlaczego różę jerychońską nazywamy zmartwychwstanką. Dotykali jej przecież przed doświadczeniem i kruszyła się, a po podlaniu wodą z czajnika … taki cud! To naprawdę niezwykła roślina!


 Marcowy GROSIK

29 marca odbył się kiermasz różności „Grosik”. Mimo listopadowych zapowiedzi dotyczących zmiany miejsca organizacji kiermaszu, ze względu na prośby uczniów, odbył się on po staremu w bibliotece.

Znów dopisała frekwencja. Osób zainteresowanych sprzedażą lub kupnem za niewielkie pieniądze było bardzo dużo. Nawet najbardziej wybredni mogli znaleźć coś dla siebie.

           Integracja młodzieży i nauka rozsądnego gospodarowania pieniędzmi na najwyższym poziomie! Serdecznie zapraszamy, bo to nie ostatni „Grosik” w tym roku szkolnym.

 W rankingu czytelniczym za I semestr (wypożyczanie liczone do 10.01.2017r.) zwyciężyły klasy:

I miejsce:   2d - 266 książek (13,3 książki na ucznia)

II miejsce:  2a - 238 książek (11,4 książki na ucznia)

III miejsce: 3d - 165 książek  (7,2 książki na ucznia)

Gratulujemy!


Nowość w bibliotece - PÓŁKA PACHNĄCA JOANNĄ

 Nie tak dawno, bo 6 grudnia, gościła w naszej szkole już po raz piąty, wspaniała pisarka i przyjaciółka wszystkich dzieci: pani Joanna Krzyżanek.

Opiekująca się zbiorami biblioteki: pani Agnieszka Małecka - Szymańska, postanowiła poświęcić książkom pani Joanny całą półkę. Już od 13 grudnia jest to PÓŁKA PACHNĄCA JOANNĄ.

Nasi młodzi czytelnicy mogą wreszcie poświęcić się bez reszty lekturze wspaniałych przygód Cecylki Knedelek, kury Adeli, kota Papli lub Lamelii Szczęśliwej oraz oczarować zapachem bajek i zapoznać z poradami Gabrysi i Kajtka.

Zapraszamy serdecznie do biblioteki.

Konkurs „Baśnie, naturalnie!” - zakończenie etapu szkolnego

7 grudnia zakończono etap szkolny ogólnopolskiego konkursu „Baśnie, naturalnie!”, organizowanego przez Szkoły Mikron. Za etap szkolny odpowiedzialne były panie: Agnieszka Małecka - Szymańska i Bożena Kuśnierz.

Aby wziąć udział w konkursie należało wykonać pracę plastyczną będącą interpretacją wybranej baśni, wykorzystując w tym celu tylko naturalne materiały.

W eliminacjach szkolnych wzięło udział 15 uczniów. Spośród prac, wykonanych zgodnie z regulaminem organizatora, jury wybrało trzy. Na ogólnopolski konkurs wysłane zostaną prace: Oliwii Ludorowskiej z kl. 3d, Kamili Ciechanowicz z kl. 1b oraz Michała Deręgowskiego z kl. 3d.

Gratulujemy i trzymamy kciuki!


„Książka nas uczy, książka cieszy…”

1 grudnia 2016 roku odbyło się długo wyczekiwane pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej, które zorganizowała pani Agnieszka Małecka - Szymańska.

Większość uczniów klas pierwszych zna już wszystkie literki i potrafi pięknie czytać, jednak tradycji musiało stać się zadość.

Na uroczystość przybyli specjalnie zaproszeni bohaterowie: Sowa - królowa, Owieczka, Osiołek, Koń, Zebra i Bóbr. Oni właśnie, w zabawny sposób, przekazali uczniom, jak należy z książkami się obchodzić.

Po krótkim przedstawieniu pacynkowym i przysiędze, wszyscy zebrani w bibliotece uczniowie, otrzymali piękne zakładki wykonane przez uczniów kl. 2c i 2e. Mogli też,po raz pierwszy, wypożyczyć książki ze szkolnej biblioteki.

To było niezapomniane przeżycie!


 Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

 Za oknami zimno, mokro i ponuro, ale w szkole kolorowo i przytulnie, bo 25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia.

Święto to, ustanowione w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania pierwszej pluszowej zabawki - niedźwiadka, celebrowane jest na całym świecie.

Dzieci przyniosły do szkoły swoich pluszowych przyjaciół, a w szkolnej bibliotece została zorganizowana wystawa książeczek, których bohaterami są misie.

Pani Agnieszka Małecka – Szymańska, organizatorka wystawy, zapoznała zwiedzających z historią święta i powstania zabawki. Opowiadała o Coralgolu, Uszatku, Remisiu, Kubusiu Puchatku i Misiu Kubie. Czytała o przygodach Paddingtona, wspaniałego misia z Peru.

Zwiedzający mogli również podziwiać wspaniałą wystawę rysunków przedstawiających misiaki, które wykonali uczniowie z kl. II-V.

To był wspaniały dzień, pełen radości i uśmiechu, który odwiedzających bibliotekę nie opuszczał. Szkoda, że takie święto jest tylko raz w roku!

  

 Pluszowy miś ma swoje święto!

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia przypada w piątek,

25 listopada, i jest obchodzony na całym świecie.

Z tej okazji miła niespodzianka czeka w bibliotece szkolnej,

która zaprasza na wystawę i spotkanie z książką zatytułowane

„Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci".

 

W programie:

 • historia powstania pluszowego misia i jego święta,
 • wystawa książek z misiami,
 • galeria prac plastycznych,
 • czytanie książek o niedźwiadkach.

Do zobaczenia!

 

 


 Zbiórka dla Felineusków

 W październiku i listopadzie 2016 roku już po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji charytatywnej niosącej pomoc potrzebującym zwierzętom. Organizatorki akcji: pani Agnieszka Małecka-Szymańska i pani Anita Koczwara-Malec zbierały w szkole m.in. żywność dla kotów i psów będących pod opieką Fundacji Felineus.

         Felineus jest organizacją z Rzeszowa działającą od grudnia 2011. Jej celem jest niesienie pomocy zwierzętom bezdomnym i opieka nad nimi oraz szerzenie idei ochrony praw zwierząt oraz edukacji w tym zakresie.

Dzięki wielkim sercom naszych darczyńców udało się zebrać sporo żywności oraz koce/pledy potrzebne Felineuskom (podopiecznym fundacji).

Na apel odpowiedziało ponad 70 osób o wielkim sercu. Wśród wrażliwych na krzywdę zwierząt byli uczniowie, nauczyciele oraz panie bibliotekarki z Filii nr 1 WiMBP.

Za okazaną pomoc wszystkim serdecznie dziękujemy.


 To było wspaniałe!

Takiego kiermaszu „Grosik” jeszcze nie było!

 9 listopada, na dużych przerwach, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w organizowanym cyklicznie kiermaszu różności. Każdy mógł tego dnia sprzedać lub kupić jakieś drobiazgi.

    Tłumy były takie, że zacierała się granica między oglądającymi/kupującymi a małymi sprzedawcami. Tłok jakiego nigdy jeszcze nie było.

Nad bezpieczeństwem w bibliotece czuwała organizatorka: pani Agnieszka Małecka-Szymańska.

Uczniowie wychodzili z kiermaszu bardzo zadowoleni i ciekawi, kiedy odbędzie się następny.

Niestety to już ostatni odbywający się na terenie biblioteki. Ze względu na duże zainteresowanie, kolejny zostanie zorganizowany na korytarzu pierwszego piętra.


 Zakładki od Małego Wolontariatu

W październiku uczniowie klas IIc i IIes, realizujący na zajęciach dodatkowych zadania Małego Wolontariatu, wykonali zakładki do biblioteki szkolnej.

         Przepiękne i w różny sposób zdobione będą wręczone pierwszakom w trakcie Pasowanie na Czytelnika.

ROK SZKOLNY 2015/2016

PODZIĘKOWANIE ZA ZBIÓRKĘ KSIĄŻEK

 Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy w czerwcu wzięli udział w akcji charytatywnej pn. „WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK 2016”.

Nasza szkoła odpowiedziała na apel pani Krystyny Wróblewskiej – posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i zebrała, w ciągu kilku zaledwie dni, ponad 160 książek, które wzbogaciły ksiegozbiór biblioteki dziecięcej w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie.

Dzięki gorącym sercom przyjaciół SP16, pomogliśmy jednej z placówek medycznych i przebywającym tam pacjentom.

W NOWY ROK Z GROSIKIEM

Jak tu zacząć dobrze kolejny rok kalendarzowy? Jeśli ma to być rok pełen sukcesów, to kiermasz „Grosik” oczywiście wchodzi w grę.

15 stycznia odbyło się zatem pierwsze w 2016 roku wielkie handlowanie za niewielkie pieniądze. Znów była radość, podekscytowanie, integracja… a wszystko to w   szkolnej bibliotece i pod czujnym okiem pani Agnieszki Małeckiej-Szymańskiej.

Nic przecież nie zastąpi wspólnego spędzenia przez uczniów w różnym wieku, w wyjątkowej atmosferze i zgodzie, całej dużej przerwy lub nawet dwóch.

Kolejny „Grosik” już w lutym na pierwszej dużej przerwie.


 PASOWANIE NA CZYTELNIKA

8 grudnia 2015 roku odbyło się, długo wyczekiwane, pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej.

Chociaż wiele dzieci już zna literki i potrafi pięknie czytać, to tradycji musiało stać się zadość. Na uroczystość przybyli specjalnie zaproszeni bajkowi bohaterowie oraz pani Książka. Oni właśnie, w zabawny sposób, przedstawili zebranym na 2 i 3 lekcji klasom pierwszym, jak należy z książkami się obchodzić. Wyjaśnili, że „żeby przestać pytać, trzeba dużo książek czytać (…), bo one przenoszą nas w zaczarowany świat bajek, baśni, opowieści…”. Po krótkim egzaminie z czytania i przysiędze, wszyscy zebrani w bibliotece uczniowie, zostali pasowani na czytelników. Następnie obdarowani zakładkami i serdecznie pożegnani przez organizatorkę imprezy panią Agnieszkę Małecką - Szymańską, wrócili zadowoleni do sal.

Pluszowe świętowanie

Chociaż w szyby puka przejmujący chłód, to w naszej szkole wyjątkowo ciepło i przytulnie. A wszystko to za sprawą Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Święto to, ustanowione w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania pierwszej pluszowej zabawki - niedźwiadka, obchodzone jest na całym świecie 25 listopada.

U nas także było wielkie świętowanie. Dzieci przyniosły do szkoły swoich pluszowych przyjaciół, a w szkolnej bibliotece została zorganizowana wystawa książeczek, których bohaterami są misie. Nie mogło zabraknąć Misia Uszatka, Paddingtona, Remisia, Kubusia Puchatka lub Maćka. Pani Agnieszka Małecka – Szymańska, organizatorka  wystawy, zapoznała zwiedzających z historią święta i powstania zabawki. Opowiadała o Coralgolu i Uszatku, misiach znanych dobrze rodzicom uczniów.   Chętnym   czytała  bajeczki  edukacyjne o  przygodach  i   rozterkach  Remisia. Zwiedzający mogli również podziwiać wspaniałą wystawę rysunków przedstawiających misiaki, a które specjalnie na prośbę pani Agnieszki wykonali uczniowie z kl. I-IV.                                                              To był wspaniały dzień, pełen radości i uśmiechu, który odwiedzających bibliotekę nie opuszczał. Szkoda, że takie święto jest tylko raz w roku!


 Zakończenie akcji POMÓŻMY ZWIERZAKOM

 W październiku 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 16 została przeprowadzona coroczna akcja „Pomóżmy zwierzakom”. Akcję, pod patronatem Fundacji „Felineus”, przeprowadziły panie: Agnieszka Małecka-Szymańska (biblioteka szkolna) i Anita Koczwara-Malec (świetlica). W zbiórce karmy pomagały także pozostałe panie ze świetlicy. Akcja wsparła przytuliska: „U Majki” i „Cztery Łapy”. Na apel odpowiedziała bardzo liczna grupa dorosłych i dzieci, wrażliwych na niedolę zwierząt. Wśród nich były, pełne empatii, panie z zaprzyjaźnionej ze szkołą Filii nr 1 Wojewódzkiej        i Miejskiej Biblioteki Publicznej, które także postanowiły pomóc. Wspólny wysiłek i hojność zaowocowały pokaźnym zbiorem darów. Organizatorki zebrały: 118 kg karmy, 3 spore pudła specjalnych gryzaków i 1 koc.

Dzięki tym darom zima dla zwierzaków będzie mniej przykra.

Serdecznie   dziękujemy   w   imieniu   swoim,  Fundacji  „Felineus”
i obdarowanych przytulisk. Niech miłość do zwierząt będzie z nami!


 Plastusiowe odwiedzinki

 W piątek 9.10.2015 r., w ramach obchodów październikowego Święta Bibliotek Szkolnych, odbyła się lekcja biblioteczna dla kl. 1d pt. „Plastusiowe odwiedzinki”. W ramach tych zajęć dzieci słuchały fragmentów lektury „Plastusiowy pamiętnik” czytanej przez p. Agnieszkę Małecką-Szymańską i poznały głównego bohatera, który potajemnie odwiedził szkołę, Plastusia z Tosinego piórnika. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się jak to się stało, że Plastuś zamieszkał w drewnianym pudełeczku zwanym piórnikiem i skąd u niego takie oryginalne imię. Wszyscy  świetnie   się   bawili   i   umówili   na   kolejne   spotkanie
z lekturą.

Świętowanie ze szkolną biblioteką

Zakończyła się już październikowa akcja zbiórki książek,  ściśle  związana z obchodami Święta Bibliotek Szkolnych.

Na nasz apel odpowiedziały 32 osoby. Wspólnie udało się wzbogacić księgozbiór o 123 książki.

W akcji wzięli udział:

 • Weronika Kornak
 • Maria Olchowy
 • Gabriela Superson
 • Szymon Superson
 • Dominika Monikowska
 • Julia Cyc
 • Emilia Trojanowska
 • Dominika Trojanowska
 • Franciszek Wolny
 • Filip Wolny
 • Maja Grucela
 • Maria Grucela
 • Zuzanna Dwornikowska
 • Alicja Szymańska
 • Michał Cieślak
 • Maksymilian Charchut
 • Maja Stanisławczyk
 • Gabriela Winiarska
 • Adrianna Winiarska
 • Weronika Bogacka
 • Paweł Wróbel
 • Emilia Kras
 • Bartosz Kras
 • Róża Szpak
 • Wiktoria Gratkowska
 • Magdalena Materna
 • Agnieszka Czaja
 • Kacper Inglot
 • Wiktor Grymanowski
 • Emilia Kuśmierska
 • Marcin Wołcz
 • Mateusz Wołcz

  Agnieszka Małecka-Szymańska


  Kolejny sukces kiermaszu Grosik

  28 października 2015 roku to dzień radości dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 16. Na dwóch dużych przerwach odbywał się w szkolnej bibliotece, długo oczekiwany, kiermasz różności „Grosik” - organizowany przez panią Agnieszkę Małecką – Szymańską.

  Ta organizowana cyklicznie, już trzeci rok impreza, integruje kolejnych uczniów. W czasie kiermaszu uczą się samodzielności, zaradności i koleżeństwa.  W październikowym uczestniczyło ponad 100 uczniów. Każdy chciał coś obejrzeć, kupić lub sprzedać. Nad spokojnym przebiegiem tego integracyjnego spotkania czuwała organizatorka.

Do końca roku szkolnego

opow

LOKALIZACJA

Rzeszów
Bohaterów 1

E-MAIL

sekretariat@sp16.resman.pl

TELEFON

(17) 748 24 60