Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu

W roku szkolnym 2019/2020 nasza Szkoła przystąpiła do projektu skierowanego do uczniów klas I-III . Celem organizatora, czyli Fundacji Szkoła na Widelcu, jest przede wszystkim edukacja w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia oraz zachęcenie młodszych do gotowania. Program został przygotowany we współpracy z dietetykami, pedagogami i objęty patronatem Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Instytutu Żywności i Żywienia, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Rzecznika Praw Dziecka. Koordynatorem projektu jest pani Aldona Akwarska- Stanisz.

Klasa 2c po raz kolejny miała zajęcia według Programu „Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu”. Tym razem zastanawiała się, dlaczego warto samodzielnie przygotowywać posiłki.

Z filmu edukacyjnego z Grzegorzem, Marchwianem i Ulą, dowiedzieli się, że większość produktów trzeba najpierw odpowiednio przygotować. Poznali różne techniki przyrządzania potraw oraz zasady bezpieczeństwa w kuchni. Identyfikowali, po smaku, różnorodne zdrowe produkty spożywcze, co było dla niektórych sporym wyzwaniem. Komponowali składniki „klasowego” musli zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Dowiedzieli się też jak poprawnie układać sztućce.

Na koniec wspólnie spożywali zdrową przekąskę - musli z mlekiem lub jogurtem, otrzymanym w tym dniu w ramach innego projektu szkoły.

Dzięki takim zajęciom klasa 2c zdobyła kolejną umiejętność i możliwość przyklejenia następnych oznak na „Plakacie osiągnięć”.

Zobacz Galerię

W październiku we wszystkich klasach drugich odbyły się lekcje, których celem było kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci.

Uczniowie zapoznali się z piramidą zdrowia i zasadami komponowania posiłków. Dowiedzieli się również , że warto  dbać o ich różnorodność, spożywać dużo warzyw, owoców, pić wodę oraz unikać spożywania soli, słodyczy i słodzonych napojów.  Należy również jak najwięcej się ruszać, aby rosnąć i prawidłowo się rozwijać.

Zobacz Galerię