29 listopada  był wesołym dniem  w naszej szkole. Zapowiedziany wcześniej DZIEŃ WĄSA I KAPELUSZA okazał się wspaniałym pomysłem. Na korytarzach szkolnych i w salach lekcyjnych, uczniowie barwnie demonstrowali swoje nakrycia głowy i…wspaniałe wąsy.

Zobacz Galerię

29 listopada 2019 r. w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbył się Zlot Młodych Odkrywców zorganizowany przez stowarzyszenie EKOSKOP. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 1c oraz 2b, wraz z nauczycielkami: panią Aldoną Akwarską-Stanisz oraz panią Agatą Forystek.

Podczas happeningu odbywały się  wystawy, gry, zabawy, warsztaty plastyczne i przyrodnicze. Działały różnorodne stanowiska promujące naukę i pasje poznawcze przygotowane przez Koła Studenckie oraz Kluby Młodych Odkrywców. Hitem okazało się edukacyjne show pełne eksperymentów zaprezentowane przez ekipę „Mądrego Dzieciaka”.

Uczniowie mogli się też poczuć niczym prawdziwi studenci, bowiem imprezę  rozpoczęto ciekawym wykładem prof. Wojciecha Walata „Patrzymy na świat oczami czy mózgiem?”.

To był dzień pełen wrażeń!

Zobacz Galerię

Na Poczytajki, które odbyły się 28 listopada przybyło aż 48 słuchaczy. Cudowne jest to, że dzieci garną się nie tylko do komputerów, ale również do książek i słowa czytanego. Tym razem zebrani poznawali powiastki Bearix Potter: o Króliku Piotrusiu, pani Mrugalskiej i Tekli Kałużynskiej. Uczniowie byli zachwyceni przepięknymi ilustracjami autorki i zabawnymi przygodami zwierzątek. Uczestnicy oglądali też fragmenty biograficznego filmu o Beatrix Potter, o tym jak  powstawały książeczki i rysunki.

Podczas spotkania przeprowadzono również ciekawe zabawy i zaserwowano brytyjski poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy 2a. Tak liczne grono "moli książkowych " zaszczyciła swoją obecnością pani wicedyrektor Regina Kusak.

Poczytajki przygotowały i przeprowadziły panie: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Aldona Akwarska-Stanisz.

Zobacz Galerię

28 listopada w naszej szkole odbył się konkurs z religii „Biblia i przypowieści biblijne” w ramach Ogólnopolskich Konkursów Przedmiotowych EDI. Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwali: p. Dominika Bialic-Cisło, ks. Jarosław Młodecki.   

Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy biblijnej, a także zachęcenie młodzieży szkolnej do lektury Pisma Świętego. W konkursie wzięło udział 16 dzieci, które startowały w dwóch kategoriach wiekowych: poziom 2 klasy IV – VI oraz  poziom 3 klasy VII – VIII.

Uczestnicy konkursu rozwiązywali test składający się z 30 pytań i mieli na to 45 minut.

Cieszymy się, że konkurs wzbudził zainteresowanie wśród uczniów. Wszystkim serdecznie gratulujemy przystąpienia do trudnego testu i zachęcamy do dalszego sięgania po Słowo Boże.

Zobacz Galerię

26 listopada klasy 3, a 27 listopada klasy 1 - 2 wybrały się do Teatru Maska na spektakl "Zorro" w reżyserii Arkadiusza Klucznika . Wszędzie tam, gdzie zło próbuje zatriumfować nad dobrem, pojawia się nie wiadomo skąd Zorro – człowiek w czarnej masce i pelerynie, który walczy w imieniu biednych i pokrzywdzonych ludzi. Jego tajemnicza postać budzi postrach wśród niegodziwców…

 Wspaniałe kostiumy, efektowne sceny walki na szpady, pułapki i pościgi, nawet wśród publiczności, zachwyciły wszystkich. 

Zobacz Galerię

Dzień Pluszowego Misia obchodzimy zawsze 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku - w setną rocznicę powstania zabawki.

Z okazji tego święta, 25 i 26 listopada, została zorganizowana wystawa prac plastycznych przygotowanych przez uczniów kl. 2c. Przybyli na wystawę goście mieli też okazję zapoznać się z historią powstania pluszowego misia oraz przypomnieć sobie różne niedźwiedzie w literaturze i filmie.

Uczniowie klas 1-3 przynieśli do szkoły pluszowe misie, które towarzyszyły im podczas poniedziałkowych lekcji. Klasa 3b wykonała też specjalne rysunki i stworzyła klasową galerię.

To było naprawdę udane świętowanie!

Zobacz Galerię

W dniu 13 listopada 2019 roku uczniowie naszej szkoły już po raz siódmy wzięli udział w Dyktandzie Niepodległościowym zorganizowanym, aby uczcić 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem zgłosiło się 99 uczniów z klas 4-8. Uczestnicy dyktanda pisali dwa różne teksty historyczne przygotowane przez zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych.

            Wyniki już wkrótce...

Zobacz Galerię

7 i 8 listopada 2019 roku odbyło się w szkolnej bibliotece pasowanie na czytelnika.

Na uroczystość przybyła Sowa i Kot, specjalnie zaproszeni bajkowi bohaterowie, którzy opowiedzieli dzieciom o tym, że warto czytać dużo książek i jak należy je szanować. Były różne zagadki i rymowanki, a po nich ślubowanie i pasowanie ogromną zakładką.

Następnie obdarowani zakładkami i serdecznie pożegnani przez organizatorkę imprezy, panią Agnieszkę Małecką-Szymańską, wrócili zadowoleni do  swoich sal.

Zobacz Galerię

Dnia 8 listopada 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 podczas uroczystej akademii uczcili 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Podczas tego wyjątkowego spotkania, przedstawiciele klas: 4a  i 8c oraz chór szkolny, prezentując umiejętności wokalno - artystyczne, rozbudzili świadomość narodową zebranej społeczności szkolnej, przypomnieli wszystkim polskie pieśni patriotyczne oraz przygotowali wspaniałą lekcję historii.

O godzinie 11:11 wszyscy zebrani na akademii przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” i zaśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Na zakończenie Pani Dyrektor Dorota Rząsa wręczyła nagrody laureatom  konkursów historyczno – patriotycznych.

Akademię przygotowali: p. Jolanta Baran, p. Krzysztof Korczykowski i p. Ewa Drewniak.

Zobacz Galerię

7 listopada w ZSP nr 10 w Rzeszowie rozdano nagrody w Międzyszkolnym Konkursie Literackim „Ja Polak, Ja Patriota. Jakim patriotą jestem?”.

Uczniowie SP 16 okazali się w tym konkursie najlepsi. Spośród 6 nagrodzonych, którym przyznano miejsca od I do III, aż 4 to uczestnicy z naszej szkoły.

Oto wyniki:

 I miejsce

 • Alicja Szymańska z kl. 5d – opiekun: pani Agnieszka Małecka-Szymańska, pani Paulina Kapanowska
 • Eliza Bobola z kl. 7a – opiekun: pani Daria Grabek

II miejsce     

 • Maja Migut z kl. 4a – opiekun: pani Jolanta Baran

 

III miejsce   

 • Piotr Siorek z kl. 8a – opiekun: pani Jolanta Baran

           

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!      

Zobacz Galerię

7.11.2019r. odbyło się  uroczyste wręczenie nagród w IX Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Latawce, dmuchawce, wiatr…”. Na konkurs, zorganizowany przez panią Irenę Hadło, dostarczono mnóstwo wspaniałych prac, które całą jesień będą ozdabiały naszą szkołę.

Nagrody otrzymali:

 1. Urszula Szemraj 7 lat – opiekun: p. Krystyna Kuzdro SP 28,
 2. Gabriela Buczek 7 lat – opiekun: p. Elżbieta Buczek SP 22,
 3. Nikola Słowik 8 lat – opiekun: p. Agata Zając SP 9,
 4. Jakub Wisz 7 lat – opiekun: p. Joanna Kochańska SP 21,
 5. Helena Kaniuch 8 lat – opiekun: p. Grażyna Skawina SP16,
 6. Dobrawa Ziobro, Luiza Grzesik - 8 lat opiekun: p. Grażyna Skawina SP16,
 7. Laura Kisiel, Zuzanna Szynal 7 lat – opiekun: p. Paweł Nawrot SP16,
 8. Oliwia Tokarska 9 lat – opiekun: p. Beata Podgórska SP 18,
 9. Stanisław Kuś 7 lat – opiekun: p. Alina Bylak SP 29,
 10. Amelia Ostrowska 8 lat – opiekun: p. Marzena Karpińska SP 25.

Wyróżnienia otrzymali:

 1. Aleksandra Koryl, Gabriela Olko 7 lat – opiekun: p. Adrian Ziobro SP 16,
 2. Bartłomiej Dybka 8 lat – opiekun: p. Paweł Nawrot SP 16,
 3. Marika Rak, Wiktoria Adamczyk 7 lat – opiekun: p. Agata Zając, p. Elżbieta Czopor SP 9,
 4. Kamil Stachurski 7 lat - opiekun: p. Joanna Kochańska SP 21,
 5. Zofia Lorens 7 lat – opiekun: p. Joanna Kochańska SP 21,
 6. Marta Bereziewicz 8 lat - opiekun: p. Edyta Walczak SP 29,
 7. Aleksandra Bednarczyk 8 lat - opiekun p. Edyta Maścidło- Sączawa SP 12,
 8. Paulina Pznar 8 lat – opiekun: p. Lidia Ludera SP 25.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy!

Zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

 Zobacz Galerię

Uczniowie SP16 wraz z Dyrektorem Panią Dorotą Rząsą i Panem Krzysztofem Korczykowskim, nauczycielem historii zapalili znicze przy pomniku upamiętniającym wydarzenie z dnia 1 czerwca 1943r. Wtedy to 44 mieszkańców Staroniwy zostało zabitych strzałami z pistoletu w tył głowy przez Niemców. Był to odwet za uszkodzenie podstacji transformatorowej położonej w rejonie dzisiejszej ulicy Bohaterów na osiedlu Kmity.
Dzięki akcji młodzież mogła poznać mały fragment historii miasta oraz oddać hołd poległym.

Zobacz Galerię

5 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to bowiem dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

Uczniowie kl. I-III również chcieli uczcić ten dzień i dlatego we wtorek, dokładnie w dniu przypadającego święta, można było spotkać bajkowych bohaterów na korytarzach i w salach lekcyjnych.

Wiele klas odwiedziła, przebrana za… złego wilka, pani z biblioteki, która robiła zdjęcia przebranym uczniom. Wychowawcy czytali tego dnia bajki lub baśnie, które są przecież nieodzownym elementem dzieciństwa.

Święto to jest wspaniałą okazją, by zanurzyć się w bajkowym świecie, który dzieci tak uwielbiają i  przypomnieć sobie ulubionych bajkowych bohaterów, którzy przecież bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają lęki, stanowią wzór do naśladowania.

Był to też bardzo udany dzień do pobudzenia aktywności czytelniczej. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za uczestnictwo w obchodach jakże wyjątkowego święta.

Zobacz Galerię

4 listopada odbył się konkurs historyczno-patriotyczny klas drugich i trzecich. Test zawierał 36 trudnych pytań. Uczniowie wykazali się bogatą wiedzą i rzetelnym przygotowaniem do konkursu.

Organizatorkami były panie: Małgorzata Korczykowska, Aldona Akwarska-Stanisz, Krystyna Pokrywka. 

Oto wyniki:

 I miejsce

 • SEWERYN TARADAJKO 2A
 • JAKUB HOŁUB 2A

II miejsce

 • RADOSŁAW POŻARYCKI 3C

 III miejsce

 • BARTOSZ BROŻYNA 2B
 • DANIEL STĘPAK 3B

Wyróżnienie:

 • JAKUB GRUCELA 2B

Rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się 8 listopada podczas szkolnego apelu.

Bardzo serdecznie gratulujemy !

„Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi, by się uczyć miłości do Ojczyzny. Powinni tu przychodzić ludzie małej wiary, aby się napełnić wiarą niezłomną…”

Kornel Makuszyński

Mały Wolontariat już po raz czwarty przystąpił do regionalnej akcji zbierania biało-czerwonych zniczy dla Polaków pochowanych we Lwowie na Cmentarzu Łyczakowskim. Kolejny raz do akcji bardzo aktywnie włączyli się również uczniowie klas starszych. Serca naszych uczniów, ich rodziców i nauczycieli okazały się ogromne, za co oczywiście bardzo dziękujemy.

W naszej szkole zebraliśmy 374 znicze, a najwięcej przynieśli uczniowie klasy 8a! Wszystkie zostały przekazane do miejsca zbiórki, czyli TVP3 Rzeszów przez koordynatorów akcji: panią Małgorzatę Korczykowską i pana Krzysztofa Korczykowskiego.

Zobacz Galerię

„BohaterON – włącz historię!” - to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

 W tym roku, dzięki naszym nauczycielom historii, uczniowie mogli również wziąć udział w tej akcji. Ponad 50. uczniów, zarówno tych najmłodszych z klas I-III jak i tych starszych z klasa IV-VIII, przygotowało listy, kartki oraz laurki dla warszawskich powstańców. Był to piękny przykład patriotyzmu naszych wspaniałych uczniów.

Koordynatorami akcji byli: pan Krzysztof Korczykowski i pani Karolina Woszczak.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!

Zobacz Galerię

„Zagraj na planszy, nie na ekranie” -  pod takim hasłem 30.10.2019 r. w godz. 1700-1830 odbyło się pierwsze spotkanie z grami planszowymi dla dzieci i ich rodzin.

Popołudnie z grami planszowymi w świetlicy przypomniało rodzicom, że tego typu forma zabawy jest ważnym środkiem kształtowania postaw i nastawienia dzieci wobec nauki, pracy i innych osób, a dla samych dzieci jest świetnym sposobem na spędzenie czasu wolnego.

Pierwsze spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze wspólnej zabawy. Zebrani grali w różne, ciekawe gry. Odbył się także konkurs na najszybciej ułożone puzzle… za to zadanie dzieci otrzymały drobne upominki. Poza tym czas upływał wszystkim bardzo miło przy słodkim poczęstunku.

Uśmiechnięte buzie uczniów i ich rodzin były oznaką nie tylko dobrze zorganizowanego przez panią Irenę Hadło i panią Grażynę Skawinę spotkania, ale także zachętą do dalszych tego typu inicjatyw.

Dziękujemy za tak liczną frekwencję i zapraszamy na kolejne spotkania z grami planszowymi!

Zobacz Galerię

29 października odbył się kiermasz  niecierpliwie wyczekiwany od początku roku szkolnego. „Grosik” jest imprezą cieszącą się wielkim powodzeniem już 9 rok i integrującą całą społeczność uczniowską. Pomysłodawcą i organizatorem  jest pani Agnieszka Małecka-Szymańska, która czuwa również nad bezpiecznym przebiegiem każdego kiermaszu.

W szkolnej bibliotece zebrali się miłośnicy sprzedawania i kupowania, aby pozbyć się czegoś co nie jest im już potrzebne lub nabyć coś interesującego, a wszystko za naprawdę niewielkie pieniądze. Przybyło bardzo wielu zainteresowanych uczniów. Dla wielu z nich był to naprawdę udany dzień!

Do zobaczenia na kolejnym „Grosiku” w drugim semestrze.

Zobacz Galerię

29 października 2019 r. drużyna naszej szkoły wzięła udział w I etapie Robot Challenge – mobilność w mieście przyszłości. Zadaniem drużyny było zaprojektowanie, zbudowanie i zaprogramowanie robota, który rywalizował następnie z robotami z innych drużyn.

Udział w imprezie dostarczył uczniom wiele wrażeń. Organizatorem tego wyjątkowego projektu była Gmina Miasto Rzeszów we współpracy ze Spice Gears Academy Podkarpackie oraz Centrum Medycznym MEDYK.

Czekamy niecierpliwie na kolejne etapy.

Zobacz Galerię

28.10.2019 r. odbył się, objęty patronatem Ks. Biskupa Jana Wątroby i Podkarpackiego Kuratora Oświaty - Pani Małgorzaty Rauch, XVII Wojewódzki Konkurs Polskiej i Obcojęzycznej Piosenki Religijnej „ Laudate Deum”.

Julia Szymala, uczennica kl. 4b zajęła w tym konkursie II miejsce w kategorii: soliści.

Opiekunem uczennicy była pani Ewa Drewniak.

Zobacz Galerię

W roku 1999r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego ustanowiło nowe święto: ŚWIĘTO BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK SZKOLNYCH. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r.  już cały październik.

Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, a także w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

W tym roku w naszej szkole było obchodzone pod hasłem „Starsi czytają młodszym”.  To właśnie starsi uczniowie popularyzowali czytanie wśród uczniów klas I i II.  Przez prawie cały październik zapoznawali swoich młodszych kolegów z  fragmentami książki „Bajki pomagają dzieciom” Cornelii Nitsch lub zabierali w fantastyczną literacką podróż z żółwiem Franklinem, bo jak świętować to tylko z książką.

 Zobacz Galerię

22 października, podczas uroczystego apelu, pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie. Uroczystość wywołała wiele emocji zarówno wśród dzieci i nauczycieli, jak i przybyłych gości: rodziców, dziadków i rodzeństwa.

Już na początku, w ciekawym programie artystycznym, uczniowie musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Wspólnie rozwiązywali zagadki, śpiewali piosenki i deklamowali wiersze. Następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie, po którym zostali pasowani  przez Panią Dyrektor Dorotę Rząsę na uczniów naszej szkoły.

Na zakończenie każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom, legitymację szkolną i dydaktyczny kuferek. Uroczystość zwieńczył słodki poczęstunek w klasach.

Zobacz Galerię

22 października klasy: 2a i 3 cs, wraz z wychowawczyniami: panią Małgorzatą Korczykowską i panią  Elżbietą  Magierską, wybrały się do lasu na ścieżkę rekreacyjno -  przyrodniczą. Pogoda była przepiękna, a las wyglądał jak pomalowany. Uczniowie mieli kilka przystanków w swojej wędrówce. Najpierw zatrzymali się przy mogiłach pomordowanych Polaków i Żydów w czasie II wojny światowej i oddali hołd poległym. Potem odbyła się lekcja przyrody na temat drzew i grzybów. Następnie był piknik ze słodziakami. Po posiłku odbyły się zawody w strzelaniu z procy szyszkami do celu. Następnie pan leśnik Marek Kuś opowiedział uczniom o prawach lasu i o swojej pracy. Najwięcej radości jednak dostarczyła dzieciom, paniom i opiekunom zabawa w podchody. To była wspaniała wyprawa!

Zobacz Galerię

18.10.2019 r. odbył się Projekt Mobilnej Gry Miejskiej „LEOPOLD GO”, oparty na życiorysie Leopolda Lisa - Kuli. Organizatorem gry była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Grupa reprezentująca Szkołę Podstawową nr 16 liczyła 5 osób, a opiekę nad nimi sprawowała pani Karolina Woszczak.
W skład drużyny wchodzili uczniowie klasy 6d: Daria Rechtoń, Iga Jabłońska, Anna Jakubek, Zuzanna Krupornicka i Michał Deręgowski.
Zarejestrowali się pod nazwą „FENEK” i zdobyli II miejsce.


Gratulujemy!

Zobacz Galerię

18 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły: Natalia Puc i Ignacy Brogowski - wzięli udział w wykładzie pt. "Oswajanie algorytmów", wygłoszonym przez prof. Krzysztofa Diksa z Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas wykładu, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 18 w Rzeszowie, uczniowie dowiedzieli się, co wspólnego ma poszukiwanie drogi w labiryntach z przewożeniem kozy, wilka i kapusty przez rzekę oraz z wyznaczaniem najkrótszej trasy między dwoma miastami. Poznali też podstawy teorii grafów i próbowali obliczyć, ile czasu pozostało do końca świata.

Nasi uczniowie w wykładzie brali aktywny udział,  z ochotą zgłaszali się do odpowiedzi.

Zobacz Galerię

18 października 2019 r. uczniowie klasy 2b po  raz kolejny uczestniczyli w zajęciach w ramach projektu „Uniwersytet Rzeszowski dla Młodych Odkrywców”. Tym razem spotkanie z panem Tomaszem Madejem (przedstawicielem Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy i Nauki EKSPLORES) było pretekstem do poznania praw fizyki w łatwy i przyjemny sposób.

Dzieci, pracując w grupach, miały za zadanie tak zbudować rakietę, by jak najdalej poleciała. Należało pamiętać o odpowiedniej konstrukcji dziobu, sterowników, o dobranym do masy pojazdu obciążeniu oraz o właściwej ilości „paliwa”. Jak się później okazało niezwykle ważny był również tor lotu i ustawienie swojego statku kosmicznego pod odpowiednim kątem. Najdalej poleciała rakieta chłopców: Bartka i Dominika. Osiągnęła odległość 26 m!

To były bardzo ekscytujące zajęcia! Dziękujemy!

Zobacz Galerię

18.10.2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyło się podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Zło Dobrem Zwyciężaj – Tak Żyłem” zorganizowanego przez NSZZ „Solidarność” Oświaty i Wychowania w Rzeszowie dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w XXXV. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

III miejsce, dyplom i nagrody w tym konkursie otrzymała uczennica naszej szkoły, Karolina Jerzykiewicz z klasy 6c, której opiekunem była pani Ewa Drewniak. 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Zobacz Galerię

17 października klasy 3b i 2c wybrały się na wycieczkę autokarową do Kolbuszowej. Celem wycieczki był park Etnograficzny oraz Muzeum Sztuki Ludowej.

Na początku pani przewodnik zapoznała wszystkich z programem wycieczki i podzieliła uczniów na dwie grupy: jedna zwiedzała Park Etnograficzny, a drugą zaproszono na warsztaty „Od ziarenka do bochenka”- do budynku dawnej Szkoły z Trzebosi. Pani prowadząca warsztaty opowiadała tam jak powstaje chleb od momentu zasiania ziarna do wypieku w piecu. Uczniowie mieli okazję degustować żytni chleb. Następnie, wspólnie z uczestnikami wycieczki, pani przygotowała ciasto na proziaki, które pieczone były na starym piecu kaflowym. Każde dziecko ze smakiem kosztowało swoje proziaki.

W drugiej części warsztatów był czas na obejrzenie sal dawnej szkoły. Zwiedzający zobaczyli w jakich warunkach uczono się dawniej, jakie były przybory szkolne, czym pisano oraz jakie stosowano  kary dla uczniów za złe zachowanie.

Pani przewodnik oprowadzała po starych  zabudowaniach.  Były tam chaty kryte strzechą oraz zagrody ze zwierzętami. Zwiedzający mogli przenieść się myślami do dawnych czasów, poznać sprzęty i narzędzia pracy, jakimi posługiwano się w tych czasach. Po drodze wszyscy obejrzeli jeszcze młyn wodny z Żołyni, spichlerz z Bidzin, wiatraki: Paltraka i Koźlaka, pasiekę z ulami, kuźnię oraz kościół pw. Św. Marka z Rzochowa.

Atrakcji było naprawdę wiele, dlatego długo jeszcze każdy będzie wspominać ten wyjazd.

Zobacz Galerię

Szkoła włączyła się do ogólnopolskiej kampanii - BohaterON – włącz historię! 

To ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

Polega ona na napisaniu listu, kartki lub narysowaniu laurki dla uczestników Powstania Warszawskiego!

Życzenia mogą być skierowane "ogólnie" do Powstańców, bądź mogą zastać spersonalizowane (biogramy dostępne na: https://bohateron.pl/wyslij-kartke/powstancy/). W przypadku kartek imiennych prosimy o umieszczenie imienia i nazwiska adresata w widocznym miejscu.

Gotowe listy, kartki lub laurki prosimy przynosić do sali 301 do Pana Krzysztofa Korczykowskiego i Pani Karoliny Woszczak do 25 października 2019r. Akcja dotyczy wszystkich chętnych uczniów klas od I do VIII.

Gorąco zapraszamy do udziału w akcji!

WARTO PAMIĘTAĆ O HISTORII !!

 

,,Światełko Pamięci dla Łyczakowa”

Mały Wolontariat działający w Szkole Podstawowej nr 16 w Rzeszowie zaprasza do zbiórki biało-czerwonych zniczy dla Lwowa. Akcja trwać będzie do 22 października 2019r. Chętni uczniowie klas  IV-VIII przynoszą znicze do pana Krzysztofa Korczykowskiego (sala 301), uczniowie klas I-III do sali 117.

Większość zniczy z Polski trafi na najstarszy lwowski cmentarz – na Łyczakowie. Świeczki zapłoną m.in. na mogiłach Orląt Lwowskich- młodych obrońców Lwowa z lat 1918-1920, a także wybitnych Polaków, np.: Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, matematyka Stefana Banacha, czy malarza Artura Grottgera. Znicze znajdą się też na grobach zwykłych mieszkańców miasta, którzy nie mają już nikogo bliskiego.

Otwórzmy nasze serca!

Uwaga !!!

Przedłużamy termin zbiórki do 24 października 2019 r.

15.10 br. mali Tropiciele z klasy 1 a wybrali się na wyprawę do Rezerwatu przyrody „Wielki Las”. Wspaniała, słoneczna pogoda i dobre humory zapowiadały ciekawą wycieczkę. 

Po przybyciu na miejsce i krótkim pikniku na świeżym powietrzu, wszyscy poszukiwacze wyruszyli na szlak ścieżki przyrodniczej. Pan Maciek, doskonały przewodnik i przyrodnik, odkrywał  przed uczestnikami  wyprawy wyjątkowy świat przyrody. Dzieci z ciekawością obserwowały rośliny i zwierzęta, prowadziły indywidualne obserwacje z wykorzystaniem lup, szukały leśnych skarbów, słuchały odgłosów lasu i podziwiały jego jesienną szatę, wyzłoconą promieniami słońca. Podczas wyprawy mali odkrywcy starali się przestrzegać zasad zachowania obowiązujących  w lesie – domu roślin i zwierząt.

 „To najpiękniejszy widok, jaki  podziwiałem” – powiedział pod koniec wyprawy Krzyś, patrząc na jesienny las. Ekolandia została odnaleziona!

Zobacz Galerię

14 października, w słoneczny i ciepły dzień, uczniowie kl. I c wyruszyli na jesienną wyprawę do rezerwatu Wielki Las.

W trakcie pieszej wędrówki, pod okiem pani Kasi Ruszały z Stowarzyszenia EKOSKOP, dzieci odkrywały piękno tego wyjątkowego miejsca. Samodzielnie, tylko przy pomocy klucza, rozpoznawały różne gatunki drzew, szukały leśnych skarbów używając lupek, podziwiały różnorodność grzybów i mchów, ekscytowały się każdym napotkanym owadem.

Ogromne wrażenie zrobiła na wszystkich znaleziona przez panią Kasię salamandra plamista, która jest rzadkim i chronionym płazem.

Dzieci zgodnie stwierdziły, że miejsce to zasługuje na miano „Ekolandii”.

Zobacz Galerię

14 października świętujemy kolejne rocznice ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej, która powstała 1773 roku z inicjatywy króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Dzień Nauczyciela powołano na mocy ustawy "Karta praw i obowiązków nauczyciela" 27 kwietnia 1972 roku. Dziesięć lat później, w kolejnej ustawie ("Karta nauczyciela"), nazwa została zmieniona na Dzień Edukacji Narodowej. Datę 14 października uznano za święto wszystkich pracowników oświaty. Do dziś używa się zamiennie obu nazw - Dzień Nauczyciela i Dzień Edukacji Narodowej.

Z okazji tego święta, 11 października 2019 r., odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Rozpoczęła się ona wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu szkoły. Następnie pani dyrektor Dorota Rząsa podziękowała nauczycielom za pełną zaangażowania pracę z dziećmi i złożyła serdeczne życzenia.

Prowadząca akademię, pani Agnieszka Małecka-Szymańska, zadedykowała wszystkim nauczycielom wiersz „ … bo ja jestem nie do zdarcia”.

W części artystycznej wystąpili wychowankowie świetlicy przygotowani przez panią Irenę Hadło, którzy wierszem wyrazili słowa uznania dla pracy pedagogów. Muzyczną oprawę uroczystości przygotowała pani Ewa Drewniak z chórem „Szesnastka” oraz pan Adrian Ziobro akompaniujący dzieciom ze świetlicy.

Po części artystycznej pani dyrektor Dorota Rząsa wręczyła nagrody nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym.

Po uroczystości wyprowadzono sztandar a nauczyciele wykonali, jak co roku, pamiątkowe zdjęcie.

Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły jeszcze raz składamy życzenia zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń, dalszych sukcesów w pracy zawodowej oraz szczęścia w życiu osobistym.

Zobacz Galerię

W Polsce Światowy Dzień Drzewa ogłoszono 10 października. To święto wymyślone przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnika przyrody. To on zaapelował do rodaków, by 10 kwietnia 1872 r. posadzili drzewa.

Dziś Arbor Day to akcja znana na całym świecie, w Polsce oficjalnie obecna od 2002 roku i corocznie obchodzona właśnie 10 października.

W naszej szkole w tym dniu odbyło się sadzenie platanów. Mały Wolontariat z klasy 2a wraz z panią dyrektor Dorotą Rząsą i wychowawczynią panią Małgorzatą Korczykowską posadził dwa piękne platany na terenie szkoły. Radość sadzenia była ogromna, każde dziecko  kopało dołek na drzewo, a później  zasypywało ziemią.

To wspaniała akcja… dbajmy o naszą PLANETĘ.

Zobacz Galerię

10 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Drzewa. Mały Wolontariat z klasy 2a ( chętne dzieci, rodzice i wychowawczyni) wykonali piękne drzewo na popołudniowych, integracyjnych zajęciach plastycznych, które odbyły się 9.10.2019r.

Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem i kreatywnie. Wykonana praca ma służyć całej społeczności szkolnej do wykonywania pamiątkowych zdjęć z drzewem. Kochajmy przyrodę i nasze drzewa, dbajmy o czystość powietrza i naszej planety.

Mały Wolontariat zaprasza do robienia sobie selfie z drzewem.

Zobacz Galerię

7 października klasy: 3 a i 3 c pojechały na wycieczkę edukacyjną do Krakowa. Miasto przywitało nas piękną pogodą. Pierwszym punktem  naszego napiętego planu wycieczkowego była wizyta w Parku Doświadczeń im. Stanisława Lema. Zapoznaliśmy się tam z tajnikami różnych dziedzin życia.

Zwiedzając zakątek optyki poznaliśmy zasadę latającego złudzenia, spirali, ukrytych kolorów i krzywego zwierciadła. Kolejnym etapem zwiedzania była hydraulika i powstawanie wiru wodnego. Byliśmy też w zakątku akustyki. Zajęcia w parku były bardzo ciekawe. Kolejnym elementem naszej podróży po Krakowie był  Rynek, Sukiennice. Oczywiście mieliśmy okazję usłyszeć hejnał z wieży Kościoła Mariackiego. Zwiedzając Trasę Podziemną wysłuchaliśmy legendy o Krakowie. Ostatnim punktem naszej wycieczki był zakup pamiątek oraz wspólne zdjęcie pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Niebywałą atrakcją okazała się przejażdżka dorożkami po Rynku i ulicy Grodzkiej. Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń.

Zobacz Galerię

7 października klasy 2a i 2b oraz wychowawczynie: pani Małgorzata Korczykowska i pani Agata Forystek odwiedziły Zagrodę Garncarską w Medyni Głogowskiej. Gdy uczestnicy wycieczki wyjeżdżali z Rzeszowa wszystko jeszcze spowite było pierwszym szronem w tym sezonie, ale już na miejscu zaświeciło słońce i ogrzało ziemię, zrobiło się pięknie i, co najważniejsze, znacznie cieplej.

Uczniowie pracowali na kole garncarskim pod czujnym okiem pana Andrzeja Plizgi i jego córki, wykonywali wymarzone miski i dzbanki. Lepili też z gliny przeróżne figurki, a pracowali przy tym z wielkim zapałem i bardzo kreatywnie, więc powstały wyjątkowo ciekawe dzieła.

Każda z klas zwiedzała zagrodę, w której znajduje się skansen w wersji mini oraz piec do wypalania glinianych naczyń. Były też zabawy i mały piknik na urokliwym terenie zagrody. To była bardzo udana i owocna wycieczka.

Zobacz Galerię

5 października 2019 roku odbył się kolejny bieg młodzieżowy. Jak co roku, tak i tym razem, nie zabrakło chętnych zawodników z naszej szkoły, którzy przybyli wraz ze swoimi opiekunami pod C.H. MILENIUM HALL. W swoich kategoriach wiekowych pobiegło aż 67 uczniów z naszej szkoły. Każdy uczestnik dostał pamiątkową koszulkę, a pierwsza szóstka także puchary, medale i dyplomy.

Największą niespodziankę sprawili nam najmłodsi – chłopcy z klasy 2b:Kajetan Ciechanowicz z dużą przewagą zajął - I miejsce na dystansie 400 metrów, Jakub Lichtblau – IV miejsce na dystansie 400 metrów i Jakub Zięba – V miejsce na dystansie 400 metrów.

W klasach starszych Kacper Hebda z 8a – zajął VII miejsce na dystansie 600m.

Opiekunami podczas biegów byli nauczyciele wychowania fizycznego: pani Beata Materna – Leja i pan Łukasz Poznański.

Zobacz Galerię

3.10.2019r. odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka połączona z otrzęsinami klas 4, które przygotował  Samorząd Uczniowski pod opieką pani Moniki Szaro.

Zaplanowane zabawy i konkurencje dla uczniów klas 4 nie były łatwe i budziły wiele emocji. Uczestnicy starali się sprostać wyzwaniom, by móc wstąpić w poczet żaków i należeć do starszej braci uczniowskiej. Klasy czwarte świetnie się wykazały i zdały egzamin.

Po otrzęsinach rozpoczęła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka, którą prowadził niezawodny Dj Macio.

Zobacz galerie

2 października 2019 r. w piękny jesienny dzień, uczniowie klasy 2b wraz z wychowawczynią Agatą Forystek, wzięli udział w zajęciach terenowych w ramach projektu realizowanego przez UR w partnerstwie ze stowarzyszeniem EKOSKOP.

Dzieci wyposażone w przyrządy i pomoce badawcze poznawały bogactwo przyrodnicze rezerwatu Lisia Góra. Między wiekowymi dębami, oddychając zapachem lasu i słuchając szumu wiatru, trudno było uwierzyć jak blisko jest stąd do miejskiego gwaru. Bezpośrednia obserwacja  przyrody oraz wesołe zabawy ułatwiły dzieciom poznawanie wielu gatunków roślin i zwierząt.

Zajęcia zostały zakończone na łące przy bulwarach nad Wisłokiem, gdzie dzieci zachwycił wielki plac zabaw z konstrukcją przypominającą żaglowiec oraz spacerujące stada kaczek i łabędzi.

Zobacz Galerię

2 października 2019 roku na stadionie Stali Rzeszów odbyły się międzyszkolne sztafetowe biegi przełajowe na dystansie 10 x 800m.

Pomimo chłodnego poranka, zawodnicy dawali z siebie wszystko, by wywalczyć jak najlepszą lokatę. Nasza szkolna sztafeta chłopców długo utrzymywała drugą pozycję, ale ostatecznie zajęli IV miejsce. Sztafeta dziewcząt uplasowała się na VII miejscu.

Opiekunem uczniów był pan Łukasz Poznański.

Zobacz Galerię

Uczniowie klasy Ib włączyli w akcję Dnia Serca w Rzeszowie, wysyłając fotografię w kształcie serca wraz z wychowawcą, p. Anną Kiełb i dyrektorem szkoły, p. Dorotą Rząsą, brali również udział w nagraniu spotu z okazji obchodów Światowego Dnia Serca promującego profilaktykę układu krążenia, który obchodzony był 29 września na Rzeszowskim Rynku. Wydarzenie jest pod patronatem Ministra Zdrowia i Prezydenta Miasta Rzeszowa.

 

Szanowni Państwo,
zapraszam wszystkich na maraton Zumby, który odbędzie się 28.09.2019tj., w sobotę w godz.16.00-19.00.
Zebrane fundusze zostaną przekazane na rehabilitację Jaśka Moskały. Janek, 20 letni student, sportowiec 3 stycznia 2019 wracając do mieszkania w Krakowie uległ poważnemu wypadkowi. Przez sześć tygodni walczył na oddziale OIOM o swoje życie. Przebywał w śpiączce. Teraz, pomimo swoich 196 cm wzrostu, jest całkowicie zależny od opiekunów. Koszty rehabilitacji są ogromne, dlatego potrzebne jest wsparcie.
     Koszty wzięcia udziału w Zumbie to: dzieci do lat 7-gratis, dzieci i młodzież - 20,00zł, dorośli- 30,00zł
Akcję organizuje Stowarzyszenie pod Skrzydłem Anioła, współpracując z naszą szkołą.
Dziękuję.
Dyrektor Dorota Rząsa

26 września odbyły się, pierwsze w tym roku szkolnym, „Poczytajki”. Tematem spotkania była poezja, czyli wspaniałe spotkanie z wierszem, które przygotowały i przeprowadziły panie: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka, Aldona Akwarska-Stanisz. 

Panie czytały bardzo długi wiersz pt. „Pchła szachrajka”, autorstwa Jana Brzechwy, przepiękne wiersze Agnieszki Frączek i Małgorzaty Strzałkowskiej oraz zabawne rymowanki ze zbiorku „Chichotnik”.

Uczestnicy wykonywali też wiele ćwiczeń literackich, z których powstawały wesołe rymy i próbne wiersze. Wszyscy słuchali poezji śpiewanej, bo okazało się, że wiersze nie tylko można deklamować, ale i pięknie zaśpiewać. Rodzice przygotowali pyszny, jesienny  poczęstunek:  było ciasto dyniowe i ciasteczka w kształcie grzybków.

Na zakończenie „Poczytajek” wszystkie dzieci dostały zakładki.

Zobacz Galerię

Środa 25.09.2019 r. była niezwykłym dniem dla klas drugich i ich wychowawczyń. Tego dnia opanował dzieci sportowy zapał. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach na stadionie Resovii, a prowadzonych przez profesjonalnych trenerów UEFA. Zajęcia te zorganizował pan Paweł Młynarczyk, wicedyrektor ds. sportowych Szkoły Mistrzostwa Sportowego, również trener UEFA .

Ze względu na dużą liczebność, uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Chłopców przejęli trenerzy zajmujący się piłką nożną i na pełnowymiarowym boisku o nawierzchni sztucznej, przeprowadzili profesjonalną rozgrzewkę przygotowującą do mini rozgrywek, w które bardzo zaangażowali się mali piłkarze z klas drugich.

Natomiast dziewczynki zajęły się lekkoatletyką pod czujnym okiem trenerki wychowania fizycznego i samego organizatora, pana Pawła Młynarczyka. Dzieci przeszły fachową rozgrzewkę na boisku stadionu, zanim przeszły do ćwiczeń na bieżni lekkoatletycznej. Spróbowały również startu niskiego z prawdziwego stanowiska startowego, czyli z bloku.

Na stadionie odbywały się równocześnie Finały Wojewódzkie w Lekkoatletyce. Nasi mali sportowcy czynnie „uczestniczyli” w tym wydarzeniu, a raczej w przygotowaniach do zawodów.

Na koniec czekała wszystkich miła i smaczna niespodzianka – popcorn dla każdego oraz piłka nożna dla klasy. Długo zapamiętamy takie spotkanie ze sportem.

Zobacz Galerię

25.09.2019 r. utalentowana sportowo uczennica klasy VIII c - Wiktoria Fimiarz, reprezentowała naszą szkołę w finałach wojewódzkich w lekkiej atletyce klas VII-VIII. Opiekunem zawodniczki był pan Łukasz Poznański.

Pomimo deszczowej pogody i śliskiej nawierzchni, Wiktoria dzielnie pobiegła na dystansie 80 m przez płotki, rywalizując z najlepszymi z całego Podkarpacia.
Z czasem 16,82 uzyskała V miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zobacz Galerię

Nie od dziś wiadomo, że przygotowanie do reakcji w czasie ewentualnego zagrożenia, ratuje życie.

Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi co roku biorą udział w próbnej ewakuacji. W tym roku szkolnym odbyła się ona 24 września o godz. 11:55.

Jak zawsze wszyscy wykazali się przytomnością umysłu oraz szybką reakcją i dotarli bezpiecznie na miejsce zbiórki, czyli na szkolne boisko. Strażacy, którzy byli obecni podczas próbnej ewakuacji potwierdzili sprawny  jej przebieg.

Zobacz Galerię

Do końca roku szkolnego

opow

LOKALIZACJA

Rzeszów
Bohaterów 1

E-MAIL

sekretariat@sp16.resman.pl

TELEFON

(17) 748 24 60